Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
The value of this share of preferred stock is $44.44
Explanation:
Dividend = $10
Yield= 22.5% = 0.225
Value of share of preferred stock = Dividend / Preferred stock yield
=$10/0.2250
=$44.44444
=$44.44
Hello. You forgot to provide the answer options. The options are:
"A) value of all goods and services produced in the economy this year B) This years prices C) value of all foods and services produced in the economy this year D) the base year's prices E) bought by consumers"
Answer:
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Explanation:
GDP deflator is an economic term that means "implicit price deflator". This term is defined as the price measure for any and all goods and services produced within the country, in the year in question. GDP, in turn, is directly related to this, since it represents the monetary value that each of these goods and services produced during that same year.
The GDP deflator is directly related to the CPI, which is another economic term intended to represent the consumer price index. Through the CPI, the GDP deflator is able to measure the inflation or deflation that occurred in the national economic sector for a given year.
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Salary relationships usually have behaviors that can be expressed through mathematical equations, for this case we must locate the information they give us, according to which the salary of the movie star
is equal to a fixed basic remuneration
plus a percentage
of the gross income
, that is:
With this equation and the data they give us, we can solve the request so
:

We clear the basic remuneration
from the second equation and replace in the first:

Thus, with the fixed basic remuneration and the percentage of gross income calculated, we can estimate how much the following film should obtain so that the movie star obtains at least
millions salary:

Answer
The <em>minimum amount</em> of gross income that the next film should generate is
<em>millions</em>
Answer:
$3,735
Explanation:
The computation of the total cost that will be included in the numerator of that calculation is shown below:
= Beginning work in process + cost added during the period
= $350 + $3,385
= $3,735
Basically, we added the beginning work in process and the cost added during the period
The same amount is shown on the numerator side while calculating the cost per equivalent unit