answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena L [17]
1 year ago
12

What value does the 6 represent in the number 240.65

Mathematics
1 answer:
Kobotan [32]1 year ago
4 0

Answer:

000.60

six hundredths

You might be interested in
The following table shows last year's revenue for each Herman's Hoagies location.
SOVA2 [1]

Answer:

The revenue for Granton location is 175 thousand dollars

Step-by-step explanation:

Given

Cedarton 121

Rimber 189

Linton 147

Mean = 158

Required

Revenue for Granton location.

To calculate the revenue for Granton location, we make use of mean formula.

Mean is calculated by Summation of Observation divided by number of observations.

Since Granton location is unknown; Let it be represented by letter G.

So, the summation of observation becomes 121 + 189 + 147 + G

Summation = 457 + G

The number of observations = 4

Recall that Mean = Summation ÷ Number

By substituting 158 for mean, 457 + G for summation and 4 for number, we have

158 = (457 + G) ÷ 4

158 = ¼(457 + G)

Multiply both sides by 4

4 * 158 = = 4 * ¼(457 + G)

632 = 457 + G

Make G the subject of formula

G = 632 - 457

G = 175

Hence, the revenue for Granton location is 175 thousand dollars

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
latitia has 12 marbles. after she gave 2 marbles to emilia she has 10 out of 12 of her marbles left. what fraction of the marble
Dmitriy789 [7]
2/12 marbles 

10/12+2/12=12/12=1
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Sven determined that the x-coordinate is approximately 3.6 because the point is closer to 4 than 3 and seems to be a little more
mezya [45]

The y-coordinate is between -1 and -2. It is close to halfway between -1 and -2, but it is a little less than halfway.

Answer: Choice B.   y \approx -1.4

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Alex can ski 960 meters in 5 minutes. If his skiing speed is increased by 20 m/min, how many meters can he cover in 10 minutes?
pychu [463]
First let's find out how much he can ski per minute without his increase in speed.
To find speed we will have to divide distance by time.
960÷5=232
So his speed is 232 meters per second.
Now to this as add 20.
232+20=252
Then to find out how far he will go in 10 minutes,we will just have to multiply 252 by 10
252×10=2520
So your answer will be that Alex will go 2520 meters in 10 minutes.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose you drive 22,000 miles a year and gas averages $3.45 a gallon. What would you save by driving a hybrid that averages 38
BabaBlast [244]

Answer:

$1,616.91

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Total distance to be driven = 22,000 miles

Average of hybrid = 38 mpg

Thus,

total fuel required by hybrid to travel 22,000 miles = \frac{22,000}{38}

= 578.95 gallons

and,

Average of SUV = 21 mpg

total fuel required by SUV to travel 22,000 miles = \frac{22,000}{21}

= 1047.62 gallons

Therefore,

savings in fuel = 1047.62 gallons -  578.95 gallons = 468.67 gallons

Thus,

the savings in fuel expenses = Savings in fuel × Cost of gas

= 468.67 × 3.45

= $1,616.91

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Simplify: left parenthesis minus 2 x to the power of 4 y to the power of 3 right parenthesis to the power of 2 left parenthesis
    10·1 answer
  • What is the reciprocal of 5 5/11
    12·2 answers
  • A square rug covers 79 square feet of floor. What is the approximate length of one side of the rug? (Approximate to the nearest
    5·1 answer
  • The planet mercury takes 56.6 earth days to rotate once about its axis.about how many times does it rotate about its axis during
    10·1 answer
  • t takes Dariya 35 seconds to download 5 songs from the Internet. How can the number of seconds it would take Dariya to download
    15·3 answers
  • For the diagram below figure b is a reflection of y=2x of the line y =x
    12·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    14·1 answer
  • Which shows a recursive and an explicit formula for a sequence whose initial term is 14 and whose common difference is −4? A. A(
    11·2 answers
  • Two parallel lines are crossed by a transversal. Parallel lines x and y are cut by transversal w. On line x where it intersects
    8·2 answers
  • Mrs. Gomes found that 40% of students at her high school take chemistry. She randomly surveys 12 students. What is the probabili
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!