Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Let s be the distance traveled the second day.
1.5s+s=1380
2.5s=1380
s=552
So on the first day he traveled 1380-552=828 miles.
Answer:
(a) the initial count of bacteria
(b) the growth factor (per hour)
(c) the initial count in the second study
(d) the difference in initial counts between the two studies
Step-by-step explanation:
(a) 1200 is b1(0), the initial count of bacteria.
__
(b) 1.8 is the growth factor per hour, the factor that multiplies the previous hour's count to get this hour's count.
__
(c) Assuming b2(t) = 1000(1.8)^t, the value 1000 is the initial count of bacteria in the second study, b2(0).
__
(d) The difference between 1200 and 1000 means the first study started with 200 more bacteria than the second study did
Answer:
The correct option is (B).
Step-by-step explanation:
The length of the diagonal of a rectangle is
inches.
Compute the value of
inches as follows:
The number 181 is not a square of a whole number.
So, the square root of 181 must lie between two whole numbers.
Consider the following squares:



It is quite clear that the 181 lies between the square of 13 and 14.
So, it can be said that the square root of 181 is between the square of 13 and 14.
Thus, the length of the diagonal of a rectangle is between 13 and 14 inches.
The correct option is (B).