answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanzania [10]
2 years ago
15

A ramp with a constant incline is made to connect a driveway to a front door. At a point 4 feet from the driveway, the height of

the ramp is 12 inches. At a point 6 feet from the driveway, the height of the ramp is 18 inches. What is the rate of change of the ramp’s incline?
Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]2 years ago
7 0
So, we're finding ratios first okay, for every 4ft:12in and 6ft:18in so for every one foot there is 3 inches which is your rate of incline 1:3 or every one foot  there are 3 inches of incline hope this helped you have an amazing day

You might be interested in
The value of which of these expressions is closest to e?
jeka57 [31]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A juice drink filling machine, when in perfect adjustment, fills the bottles with 12 ounces of drink on an average. Any overfill
ozzi

Answer:

d. The average is equal to 12 ounces.

Step-by-step explanation:

In this problem, the drink filling machine must be perfectly calibrated at 12 ounces since it needs to be shut down in cases of overfilling (mean > 12 ounces) and underfilling (mean < 12 ounces). Therefore, the correct approach would be to test if the mean is 12 ounces and the correct set of hypothesis would be:

H_0:\mu=12\\H_a:\mu\neq 12

The correct alternative is d. The average is equal to 12 ounces.

5 0
2 years ago
Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries se
max2010maxim [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

10 pound of apple Sells and 20 pound of Raspberry sells

3 0
2 years ago
Wilson has a balance of $890 on a credit card with an APR of 18.7%, compounded monthly. About how much will he save in interest
Leona [35]
890×(1+0.187÷12)^(12)−890×(1+0.125÷12)^(12)
=63.61 saved
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alinethatincludesthepoint(2, 7)has slope of 5 . what isitsequationin slope -intercept form
Vesna [10]
10? Im not sure though my friend just told me it was 10
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 5 Six pairs of shoes cost as much as 1 coat, 2 pairs of jeans cost as much as 3 pairs of shoes, and 4 pairs of socks co
    8·1 answer
  • The Gross National Product (GNP) is the value of all the goods and services produced in an economy, plus the value of the goods
    13·2 answers
  • Congratulations you received a score of 3.4 on your annual review . Merit increases are given out starting at .5% at a score of
    10·1 answer
  • WHOEVER GETS IT RIGHT GETS BRAINLIEST
    6·1 answer
  • 7. A total of $12,000 was invested in two types of bonds. One pays 8% simple interest while the other
    11·1 answer
  • Carlos and Michael are collecting baseball cards. Carlos has 85 and buys 10 more each week. Michael has 120 and receives 5 more
    11·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • A triangle has an area of 40 square inches. It's base is written as (x + 2) and it's height is written as (x + 4). Calculate the
    14·1 answer
  • A single bus fare costs $2.35. A monthly pass costs $45.75. Celine estimates that she will ride the bus 25 times this month. Kam
    7·1 answer
  • School lunches cost PHP 135.50 per week. About how much would 15.5 weeks of lunches cost?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!