answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
1 year ago
14

In 1992, George Brown started the Old Oregon Wood Store to manufacture Old Oregon tables. Each table is carefully constructed by

hand using the highest-quality oak. Old Oregon tables can support more than 500 pounds, and since the start of the Old Oregon Wood Store, not one table has been returned because of faulty workmanship or structural problems. In addition to being rugged, each table is beautifully finished using a urethane varnish that George developed over 20 years of working with wood-finishing materials. The manufacturing process consists of four steps: preparation, assembly, finishing, and packaging. Each step is performed by one person. In addition to overseeing the entire operation, George does all of the finishing. Tom Surowski performs the preparation step, which involves cutting and forming the basic components of the tables. Leon Davis is in charge of the assembly, and Cathy Stark performs the packaging.
1. What is the fastest way to manufacture Old Oregon tables using the original crew? How many could be made per day?
2. Would production rates and quantities change significantly if George would allow Randy to perform one of the four functions and make one of the original crew the backup person?
3. What is the fastest time to manufacture a table with the original crew if Cathy is moved to either preparation or finishing?
4. Whoever performs the packaging function is severely underutilized. Can you find a better way of utilizing the four-or five-person crew than either giving each a single job or allowing each to manufacture an entire table? How many tables could be manufactured per day with this scheme?
Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]1 year ago
8 0
1. The fastest way to produce the tables is to have the person in-charge of finishing and packaging help with the preparation. Then, the person in-charge of preparation and packaging can help with the assembly. The finishing can also be done by three people. Finally, the packaging step can be helped by assembly and finishing people. This would produce more tables per day.

2. No. It would be better if the backup person can help with the task.

3. Tom could do the packaging since he'd be free after doing his step.

4. The scheme in No. 1 can be used.
You might be interested in
Solve 9/11 + 3/13 × 26/33 - (21/121÷ 71/111)
Julli [10]

Answer:

0.72 or 0.72866953788  0.7  0.72866953788

3 0
1 year ago
Express 0.555... as a fraction in simplest form
cestrela7 [59]

Answer:

0.40404040.

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Triangle JKL is equilateral. One side of the triangle, JL, is a diameter of circle M. Which is true about line segments JK and K
antoniya [11.8K]
It could be concluded that since line JL is a diameter of a circle, therefore, JK and KL are the tangents of the specific circle that JL is part of. By definition, a tangent is "a line that touches a curve at one point without touching it." Both these lines touches the edges of the circle M therefore they are tangents.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
A 13 ounce box of cereal cost $3.99. What is the unit price per pound?
goldenfox [79]

Answer:

I dont know how many pounds are in an ounce but I'll give you an explanation using kilograms and grams as an example and I'll talk you through it

Step-by-step explanation:

there are 1000 grams(g) in a kilograms (kg) just so you know

let's say I have a 13 g box of cereal for $3.99.

I do a ratio to work out 1 kg

13 g : $3.99

1000g : x

In your case your going to write

13 ounces : $3.99

[here write how many

ounces are in a pound] : x

to find x you 1st have to take the 2 numbers you do know and divide them

so in my example I do 1000g÷13 g = 76

then I take 76.92 and I multiply it by the other side

$3.99 x 76.92 = 306.91

for me 1kg of cereal is worth $306.91

all you need to do is replace my 1 kg with how many ounces are in a pound

4 0
1 year ago
Someone give me the answer plssssss
salantis [7]

Answer:

????

Step-by-step explanation:

????

3 0
1 year ago
Other questions:
  • A box contains two defective Christmas tree lights that have been inadvertently mixed with eight nondefective lights. If the lig
    13·1 answer
  • Will give brainliest. Given a mean of 61.2 and a standard deviation of 21.4, what is the z-score of the value 45 rounded to the
    14·2 answers
  • luis has a cooler filled with cans of soda. For every 5 cans of coke there are 3 cans of sprite. If there are 25 cans of coke, h
    11·2 answers
  • An acute triangle has two sides measuring 8 cm and 10 cm . What is the best representation of the possible range of values for t
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!
    10·2 answers
  • A producer of electronic book readers is performing a quality check to ensure the reader's backlight is working correctly. The p
    12·1 answer
  • Which shows the correct substitution of the values a, b, and c from the equation 0 = – 3x2 – 2x + 6 into the quadratic formula?
    13·1 answer
  • Which equations are equivalent to Three-fourths + m = negative StartFraction 7 over 4 EndFraction? Select three options. m = Sta
    11·2 answers
  • Find the derivative of the vector function r(t)=ta×(b+tc), where a=⟨2,−3,4⟩, b=⟨−4,5,−1⟩, and c=⟨−2,−1,5⟩.
    12·1 answer
  • 4. Hydrocarbons in the cab of an automobile were measured during trips on the New Jersey Turnpike and trips through the Lincoln
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!