answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
1 year ago
11

A 13 ounce box of cereal cost $3.99. What is the unit price per pound?

Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]1 year ago
4 0

Answer:

I dont know how many pounds are in an ounce but I'll give you an explanation using kilograms and grams as an example and I'll talk you through it

Step-by-step explanation:

there are 1000 grams(g) in a kilograms (kg) just so you know

let's say I have a 13 g box of cereal for $3.99.

I do a ratio to work out 1 kg

13 g : $3.99

1000g : x

In your case your going to write

13 ounces : $3.99

[here write how many

ounces are in a pound] : x

to find x you 1st have to take the 2 numbers you do know and divide them

so in my example I do 1000g÷13 g = 76

then I take 76.92 and I multiply it by the other side

$3.99 x 76.92 = 306.91

for me 1kg of cereal is worth $306.91

all you need to do is replace my 1 kg with how many ounces are in a pound

You might be interested in
Katherine is in the business of manufacturing phones. She must pay a daily fixed cost to rent the building and equipment, and al
kobusy [5.1K]

Answer:

In 2015, the financial statements of Ultimate Medical Center reported $500,000 in total revenues and $145,000 in net income. The balance sheet showed net assets of $350,000. Calculate the operating margin ratio and the return on equity rate for Ultimate Medical Center.

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
You work on a concrete crew starting a construction project. Once the pouring begins, it must continue non-stop until it is comp
Gala2k [10]

Answer: B. 6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Player V and Player M have competed against each other many times. Historical data show that each player is equally likely to wi
Helen [10]

Answer:

0.46 (46%)

Step-by-step explanation:

We have the following data:

- Probability that player V wins the first set:

p(1)=0.50

(because the text says the two players are equally likely to win the first set)

- Probability that player V wins the 2nd set if he has won the 1st set:

p(2|1)=0.60

So, the probability that player V wins the first 2 sets is:

p(12)=p(1)\cdot p(2|1)=(0.50)(0.60)=0.30 (1)

Instead, the probability that player V loses the 2nd set if he has won the 1st set is 0.40 (=1-0.60), so

p(2^c|1)=0.40

So, the probabiity that player V winse the 1st set but loses the 2nd set is

p(12^c)=p(1)\cdot p(2^c|1)=(0.50)(0.40)=0.20 (2)

Also, we have:

- Probability that player V loses the 1st set:

p(1^c)=0.50

- Probability that she will lose the 2nd set in this case is 0.70, it means that the probability that she will win the 2nd set if she lost the 1st set is 0.30, so:

p(2|1^c)=0.30

So, the probability that she will lose the 1st set and win the 2nd set is:

p(1^c2)=p(1^c)\cdot p(2|1^c)=(0.50)(0.30)=0.15 (3)

Combined together (2) and (3), this means that the probability that player V wins exactly 1 set out of the first two sets is:

p(1/2)=p(12^c)+p(1^c2)=0.20+0.15=0.35 (4)

At this point, the probability that she will win the 3rd set is

p(3)=0.45

This means that the overall probability that she will win the 3rd set if she won exacty 1 of the first 2 sets is:

p(1/2,3) = p(1/2)\cdot p(3)=(0.35)(0.45)=0.16 (5)

So, the overall probability that player V will win a match against player M is the sum of (1) and (5):

p(W)=p(12)+p(1/2,3)=0.30+0.16=0.46

5 0
2 years ago
The complement of 25% is 52% true or false
Anettt [7]
False; it would be 75%.
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
7 times z reduced by a third of the product
ASHA 777 [7]

the answer to 7 times z reduced by a third of the product is 2z

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which cube root function is always decreasing as x increases?
    13·2 answers
  • Jillana takes a single dose of medication that remains in her body according to the equation r = 200(0.75)d, where r represents
    5·1 answer
  • What is the constant of variation for the quadratic variation? 0.1y = 3x2
    10·1 answer
  • A ball is floating partially submerged in a liquid. Which quantity equals the buoyant force acting on the ball? mass of the ball
    11·1 answer
  • Island A is 210 miles from island B. A ship captain travels 230 miles from island A and then finds that he is off course and 180
    13·1 answer
  • What is the difference of the expression below? (12f-8g+3h) - (4f - g +5h)
    7·1 answer
  • How do I find the nth term of the arithmetic sequence -2,2,6,10
    10·1 answer
  • A clothing design company pays two different people to design its T-shirts.
    10·2 answers
  • The data represents the body mass index​ (BMI) values for 20 females. Construct a frequency distribution beginning with a lower
    7·1 answer
  • Solve this equation. Enter your answer in the box.<br> 75 – 3.5y – 4y = 4y + 6
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!