The sample size of the confidence interval test of a proportion is considered appropriately large if np and n(1 - p) > 5.
<span>Given that Arthur is conducting a study on the preferred study options of students from East County College and that 25% of those surveyed preferred studying abroad. Thus, p = 25% = 0.25 and 1 - 0.25 = 0.75
np = 32(0.25) = 8
n(1 - p) = 32(0.75) = 24
Thus, the sample size is appropriately large.
The margin of error is given by:
</span>

<span>
The </span>

for 95% confidence interval is 1.96
Thus, the margin of error is given by:

Therefore, the statement that holds true is "a<span>s the sample size is appropriately large, the margin of error is ±0.15".</span>
Answer:
A) Yes, because P (F∩S) = 0
Step-by-step explanation:
Hello!
50 customers of a store were asked to choose between two discounts:
Discount 1: 20% off all purchases for the day.
Discount 2: 10% off all purchases for the week.
28 choose discount 1
22 choose discount 2
F: the selected person choose discount 1.
S: the selected person choose discount 2.
Two events are mutually exclusive when the occurrence of one of them prevents the other from occurring in one repetition of the trial and the intersection between these two events is void with zero probability of happening.
In this case, since the customers were asked to choose one out of the two events, if the customer chooses the first one, then he couldn't have chosen the second one and vice-versa. Then the intersection between these two events has zero probability, symbolically:
P(F∩S)=0
I hope it helps!
Angles PMN and MPN are also 16 because the triangles are isosceles.
The measure of the third angle (angle N) is 148 which also equal to the measure of angle K. The measure of angle PKE is 74 which half of the measure of angle N and angle K.<span />
Answer:
Posting this assignment is a violation of the academic integrity code you agreed to when you enrolled in your course. If you need help, ask your teacher.
Step-by-step explanation:
Most helpers on Brainly don't really know what they are talking about. And even if you find someone who does, you will be depriving yourself of the opportunity to learn. Please put some effort into this. You are capable of much more than you realize!
Total number of people = 125 + 100 = 225
Number of males = 100
Set as ratio
100:225
Simplify to 4:9 (can not simplify further without having decimals but you can’t have half a person)