NEED HELP ASAP!!
Math Question: Your Team is given a bag containing a set of colored blocks or counters. The bag contains 5 yellow, 1 red, 6 green, and 8 blue blocks. If you were to reach into the bag and select one block without looking what is the probability of selecting a yellow block and the probability of selecting a green
Answer:
$43.75
Step-by-step explanation:
So you have: 35% discount
Total without discount: $125.00
Amount discounted: ?
So you have to make 35% into a number that you can multiply with $125. When you have a percentage you move the decimal two times to the front so you have 0.35 then you multiply;
125 x 0.35 = 43.75.
43.75 is the amount discounted, so you only have to pay 81.25. The equation for that would look like;
125 - 43.75 = 81.25
Hope that made sense!
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Consumed = 1500
Burned = 400
Calorie Count total = 1500 - 400 = 1100
His target is 1900, so he will need 1900 - 1100 = 800 calories to consume more
So, 1100 is NOT a viable solution because he will go over 1900 if that happens. Hence, C is the correct choice.
Answer:
The 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Step-by-step explanation:
As given
A ship's sonar finds that the angle of depression to a ship wrack on the bottom of the ocean is 12.5°.
If a point on the ocean floor is 60 meters.
Now by using the trigonometric identity.

As shown in the figure given below.
Perpendicular = CB
Base = AC = 60 meters

Put in the identity





CB = 60 × 0.22
CB = 13.2 meters
Therefore the 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Answer:
The interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).
Step-by-step explanation:
The confidence interval is the interval estimate of the population parameter.
The confidence interval has a certain probability that the true value of the parameter is contained in the interval.
The general form of the confidence interval is:

Here,
SS = sample statistic.
MOE = margin of error
The sample statistic is an unbiased estimator of the population parameter. If the sample size is large enough then the sample statistic can be used to estimate the population parameter value.
In this case the parameter of interest is the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer.
The information provided is:
<em>SS = p = </em>0.45.
<em>MOE</em> = 0.02.
Compute the confidence interval for the population proportion <em>p</em> as follows:

Thus, the interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).