$56 because 24 divided by 4 men divided by 3 days=2 times 14 days times 2 men=56
The first machine works at the rate x = 1 bale/ 25 min.
The second machine works at the rate y = 1 bale/30 min.
The combined rate is
x + y = 1/25 + 1/30 bales/min
= (30 + 25)/(25*30) = 55/750
= 11/150 bales/min
The time for both machines to pick 1 bale of cotton is
(1 bale)/(11/150 bales/min) = 150/11 min = 13.64 min
Answer: 13.6 minutes
I’m not exactly sure, but I think you have to find the percentage of the people in the math tutoring compared to the total. You can do this by finding the total number of people, which would be 200, and then dividing 40 by 200, to get 20%, so 20% of the total students participated in the math tutoring. So, using this logic, 20% of 100 is 20, so 20 students would go to math tutoring if there was a total of 100 students
Volume of a rectangular solid is lwh
Increase of 5% make the volume to be 1.05l(1.05w)(1.05)h = 1.157625lwh
which is approximately an increase of 15.8% of the original volume.
Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80