Answer:
a) 0.064
b) 0.109
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 181 centimeter
Standard Deviation, σ = 7.3 centimeter
We are given that the distribution of height for Northern European adult males is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:
a) P(person is between 160 and 170 centimeters)
b) P(person is higher than 190 centimeter)
P(x > 190)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

Answer:
10 km/hr
Step-by-step explanation:
The aircraft carrier and the container ship both took 30 hours to travel their respective distances. If you divide both numbers by 30, you find that their differences is 5. We can tell that the aircraft carrier traveled 450 ÷ 30 = 15 km/hr and the container ship traveled at a speed of 300 ÷ 30 = 10 km/hr. The aircraft carrier traveled 5 km/hr faster. So, we can tell the container ship traveled at 10 km/hr.
Hope this helps! Plz give me brainliest, it will help me achieve my next rank.
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
The answer would be C. Hope this helps.