Answer:

Step-by-step explanation:
we have


we know that
To find the function that represent the total amount Jack and Suzie will save in x years, adds f(x) and g(x)
so

^{x}](https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%2Bg%28x%29%3D%5B1%2C000%2B800%5D%281.015%29%5E%7Bx%7D)

Answer: 75 students.
Step-by-step explanation:
In the data set we have a total of 10 + 8 + 7 + 5 = 30 students.
of those, 10 want to go to the park, the percentage is:
(10/30)*100% = 33.3%
Then, out of the 225, we can expect that a 33.3% (or 0.333 in decimal form) want to go to the park, this is:
N = 225*0.333% = 74.925
We can roud it up, and get N = 75
So Sally can expect that 75 students want to go to the park
Answer:
Step-by-step explanation:
For this case the population represent all the professional athletes in the researcher city and we can assume that the sample size for tis population is N =982 and represent all the individuals of interest for the study and the parameter of interest is the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled .
In order to estimate te parameters of the population the researcher select a sample of 400 professional athletes and just 86 of them returns the questionnaire sent. So then the real sample is the n =86 people who return the info, because the other people are part of the non response rate, and from this sample she found that the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled is .
<h2>p=0.76</h2>
If $36=75%,
That means we can divide both sides by three to get $12=25%,
And because 25x4 is 100, we multiply both sides of the equation by 4 to get $48=100%,
So the answer is $48 dollars.
This also worked for me but I’m not sure it’s the most reliable way:
36 ÷ 0.75 = 48
(amount after discount ÷ percentage that is remaining)
Answer:
12.5r
Step-by-step explanation:
You just add all the numbers together and then add the r at the end it’s pretty easy when you know that