answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
2 years ago
11

Katherine is in the business of manufacturing phones. She must pay a daily fixed cost to rent the building and equipment, and al

so pays a cost per phone produced for materials and labor. The labor and materials cost $100 for each phone manufactured, and the total cost of producing 9 phones in a day would be $1400. Write an equation for C,C, in terms of p,p, representing total cost, in dollars, of producing pp phones in a given day.
Mathematics
2 answers:
Simora [160]2 years ago
8 0

Answer:

C= 100p+500

Step-by-step explanation:

kobusy [5.1K]2 years ago
7 0

Answer:

In 2015, the financial statements of Ultimate Medical Center reported $500,000 in total revenues and $145,000 in net income. The balance sheet showed net assets of $350,000. Calculate the operating margin ratio and the return on equity rate for Ultimate Medical Center.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Round 645 to the nearest ten
Elena L [17]

645 rounded to the nearest 10 is 650, as 5 in the ones place rounds up.
6 0
2 years ago
Street sweeping vehicles can clean 3 miles of streets per hour. A city owns two street sweepers, and each sweeper can be used fo
Vanyuwa [196]
We know that
In a period of 4 hours (3 hours of work and 1 hour to refuel)
each street sweepers clean------> 3 miles*3 =9 miles

divide 18 hours by 4
18/4=4.5
4.5 is equal to 4 periods of 4 hours plus 2 hours

Multiply 4 by 9 miles
4*9=36 miles

in the period of 2 hours (<span>in this period there is no refuel)
</span>3*2=6 miles

each street sweepers clean in 18 hours-----> (36+6)-----> 42 miles
two street sweepers clean in 18 hours=2*42------> 84 miles

the answer is
84 miles
4 0
2 years ago
For three consecutive years, Sam invested some money at the start of the year. The first year, he invested x dollars. The second
nikitadnepr [17]
Year         Sam              Sally1:             X                    (3/2)X-10002:            (5/2)X-2000     2X-15003:             X/5+1000       X/4+1400Total         37X/10-1000    15X/4-1100
Since their investments are known to be equal, we equate the two totals and solve for X.37X/10-1000=15X/4-1100(150-148)X/40 = 1100-1000X/20=100X=2000
So Sam invested $2000 the first year.Sally invested X/4+1400=1900 in the last year.
6 0
2 years ago
Find a ⋅ b. a = 6i - 6j, b = 4i + 2j
Marat540 [252]

You multiply the two vectors to get an answer of 12.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Noor brought 212121 sheets of stickers. She gave \dfrac{1}{3} 3 1 ​ start fraction, 1, divided by, 3, end fraction of a sheet to
My name is Ann [436]

Answer:

12 teachers will get 1/2 sheets each

Step-by-step explanation:

Noor bought 21 sheets of stickers

She gave 1/3 sheets to each 45 students

She wants to give teachers 1/2 of sheets

The question should be: how many teachers will she give

Total sheets=21

Students gets= 1/3 × 45

=45/3

=15 sheets

Remaining sheet= total sheets - students sheets

=21-15

=6 sheets

There are 6 sheets remaining for teachers

She wants to give 1/2 to each teacher

Then,

The number of teachers that will get =Remaining sheets ÷ each teacher's share

=6 ÷1/2

=6 × 2/1

=12 teachers

12 teachers will get 1/2 sheets each

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If p is the midpoint of xy, xp=8x-2 and py=12x-30, find the value of x
    7·1 answer
  • A video game randomly chooses your car color and type. The probability of getting a red car is 0.20, and the probability of gett
    10·1 answer
  • 2. The seniors at our high school decided to play a prank on the principal by completely filling his office with
    11·2 answers
  • How much alfalfa does Helmut need to add to 30L of ostrich pellets to make a feed mix that is 40% alfalfa by volume?
    11·1 answer
  • A missile can be accidentally launched if two relays Aand Bboth have failed. The probabilities of Aand B failing are known to be
    11·1 answer
  • The tower below is made up of a square pyramid on top of a rectangular prism. What is the
    9·1 answer
  • A chemist mixes different concentrations of
    15·2 answers
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • Maria works as a ride loader on "Space Mountain". She averages twenty passengers every twenty minutes. Sal also works as a ride
    13·1 answer
  • The graph of y = RootIndex 3 StartRoot x minus 3 EndRootis a horizontal translation of y = RootIndex 3 StartRoot x EndRoot. Whic
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!