Answer:
B: 1/5
Step-by-step explanation:
If the lines are perpendicular, they have negative reciprocal slopes
s has a slope of -5
t must have a slope of - (1/ -5)
= 1/5
The situation will be represented by linear equation, this is given by:
y=ax+b
where:
a=slope=rate
b=y-intercept
from our situation:
a=-1/20
b=5 ft
thus the equation modeling the situation will be:
y=-1/20x+5
Answer: y=-1/20x+5
Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
Answer:
Reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
- The graph represents the function where electricity usage.
- Electricity usage in kilowatts per hour of a clock radio varies directly with the number of days.
- The x-axis shows the number of days and usage in kilo-watt per hour is showed on the y-axis.
- Some coordinates of the graph are: (0,0), (2,0.5) and (6,1.5)
Formula for constant of variation:

Putting the values from the coordinates (2,0.5) and (6,1.5), we get:

Hence, reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Answer:
2 x minus y = negative 6 and 3 x minus y = negative 5
Step-by-step explanation:
y = 2(x+3) = 2x + 6 or 2x - y = -6
y = 5 + 3x or 3x - y = -5