Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
$3,735
Explanation:
The computation of the total cost that will be included in the numerator of that calculation is shown below:
= Beginning work in process + cost added during the period
= $350 + $3,385
= $3,735
Basically, we added the beginning work in process and the cost added during the period
The same amount is shown on the numerator side while calculating the cost per equivalent unit
Answer:
d) economies of scale result from decline in the average cost of production per unit as volume increases whereas economies of scope result from decline in the average cost of production due to the sharing resources across products and services.
Given that <span>a
major big box store allegedly adds 5 percent to the total cost of
production or cost of purchasing items it sells in its store, then adds
to this number the additional costs and profits in order to arrive at
the product's selling price. the 5 percent represents the markup amount.</span>