Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
B. discharged
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that Bottling's contractual obligation to Chug is breached. This term refers to when a party in a contract does not meet the obligations that they agreed upon for whatever reason. Which, since Bottling decided to not perform their part of the contract due to prices becoming to high then they are breaching the contract, regardless whether or not it is due to external factors.
Answer:
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Explanation:
Friends International
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Travel Expense for $40,000 was been DEBITED in order to recognize the expense associated with the use of the tickets and cPrepaid Expense for $40,000 was been CREDITED because the company no longer has the right to receive benefits from the prepaid tickets.
C seems to be the most logical answer to me.