Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:

Now we can find the limits in order to determine outliers like this:


So for this case the left boundary would be 3, if a value is lower than 3 we consider this observation as an outlier
b. 3
Step-by-step explanation:
For this case we have the following summary:
represent the minimum value
represent the first quartile
represent the median
represent the third quartil
represent the maximum
If we use the 1.5 IQR we need to find first the interquartile range defined as:

Now we can find the limits in order to determine outliers like this:


So for this case the left boundary would be 3, if a value is lower than 3 we consider this observation as an outlier
b. 3
Answer:
the organizers ordered 3200 tickets
Step-by-step explanation:
Answer:
45000
Step-by-step explanation: