<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>
Answer:
sales and marketing.
Explanation:
The sales and marketing function is essential to ensure that the customer knows and has access to the company's products through an effective communication, distribution and customer service system.
There needs to be planning and research to identify who your potential consumer is, what are their needs and preferences, where they usually buy the product, how often, what their income, which media they access most, etc., so that there is the correct allocation of resources for advertising, product distribution and other variables, so that the product is available to the customer in the right place, in the right quantity, at the right time and quality.
Answer:
The total cost of quality the manager should use to report the costs in the internal failure cost category is $297,000
Explanation:
The computation of the internal failure cost is shown below:
= Rework cost + Cost of rejected units
= $257,000 + $40,000
= $297,000
The cost of internal failure includes both the cost of rework and the rejected units.
The other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it as it would not be considered and thus not taken in the computation part.
The 4-pin Firewire Connector must use a separate power supply. 4-pin Connectors are used for Laptops, Camcorders and other small devices 4-pin lacks the power connectors, it is for data only.
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502