A body of knowledge and a process of gaining that knowledge
Pb(OH)2 + 2 HCl = 2 H2O + PbCl2
Answer:
7.93 * 10^-19 J
Explanation:
Kinetic energy of the electrons = 1/2 mv^2
Hence;
KE = 1/2 * 9.11×10^−31 (9.57×10^5)^2
KE = 4.975 * 10^-23 J
Energy of incident light = 476 * 10^3/6 * 10^23 = 79.3 * 10^-20 J
From Einstein's photoelectric equation;
KE = E - W
Where;
KE = kinetic energy of ejected electron
E = energy of incident photon
W = Work function of the metal
Hence;
W = E - KE
W = 7.93 * 10^-19 - 4.975 * 10^-23
W = 7.93 * 10^-19 J
Answer: W
Explanation:
The cell in liquid W will look the smallest out of the four because of Osmosis.
Osmosis is a process by which water molecules move from an area of relatively higher concentration of water to an area with a relatively lower concentration through a selectively permeable membrane(cell membrane).
With W being saltier than the cell, water molecules will move from the cell to liquid W to balance the concentrations inside and outside the cell which will lead to the cell in W being smaller.
Answer:
k = 2.647 x 10-2 M-2 s-1
Explanation:
2NO(g) +Cl2(g) --> 2NOCl(g)
Experiment [NO] (M) [Cl2] (M) Rate (M/s)
1 0.0300 0.0100 3.4 x 10-4
2 0.0150 0.0100 8.5 x 10-5
3 0.0150 0.0400 3.4 x 10-4
Frrom experiments 1 and 3;
Reducing the concentration of NO by a factor of 2 decreases the rate of the reaction by a factor of 4. This means the reaction is second order with respect to NO.
From experiments 2 and 3:
Increasing the concentration of Cl2 by a factor of 4 increases the rate by a factor of 4. This means the reaction is first order with respect to Cl2
The rate equation is given as;
Rate = k [NO]² [Cl2]
From experiment 1;
k = [NO]² [Cl2] / Rate
k = 0.0300² * 0.0100 / 3.4 x 10-4
k = 2.647 x 10-2 M-2 s-1