1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>
This is an incomplete question, the table is attached below.
Answer : The correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
Explanation :
As we know that the intermolecular force of attraction play an important role in the interaction of solute-solute, solute-solvent and solvent solvent solution.
In the solution A, the solute-solute and solvent-solvent interactions are weak. So, their solute-solvent interaction will be strong. That means, the solution will be more exothermic.
In the solution C, the solute-solute and solvent-solvent interactions are strong. So, their solute-solvent interaction will be weak. That means, the solution will be more endothermic.
Thus, the correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.