1 percent of solar radiation
Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
The formula to find yield is
(Actual Yield)/(Theorectical Yield) x100
Just do the math.
85.22% x 113 = 96.2986
Convert it to 3 significant figures
Ans: 96.3g
The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>