The answer is C. It bans the exploitation of mineral resources
Answer:
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the KI solution = 73.5 mL = 0.0735 L
Molarity of the KI solution = 0.200 M
Step 2: The balanced equation
2KI + Pb2+ → PbI2 + 2K+
Step 3: Calculate moles KI
moles = Molarity * volume
moles KI = 0.200M * 0.0735L = 0.0147 moles KI
Ste p 4: Calculate moles Pb^2+
For 2 moles KI we need 1 mol Pb^2+ to produce 1 mol PbI2 and 2 moles K+
For 0.0147 moles KI we need 0.0147 / 2 = 0.00735 moles Pb^2+
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Answer:
Chemical change
Explanation:
From all indicators, Aurelia is seeing a chemical change occurring in the reaction here.
A chemical change is a change in which new substances are produced. For every chemical change:
- they are not easily reversible
- they lead to production of new kinds of substances
- involves mass change
- require considerable amount of energy.
We start off and end with:
Metal + Acid → Black metal + rising gaseous bubbles
Clearly, it is shown that new products are formed and this reaction is impossible to reverse in order to get the reactants back.
This is a typical chemical change.
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!