Answer:
The answer is A (number 1)
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
I believe the answer is Na because it should be sodium which is Na.
Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.