Answer:
13,2 %.
Explanation:
Overall yield = 0.55 * 0.24
= 0.132
= 13,2 %.
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams