(2) polymerization. polymerization<span> is a process of reacting monomer molecules together in a chemical reaction to form polymer chains or three-dimensional networks.</span>
Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
2 electrons are transfered in this reaction.
Explanation:
Oxidation is a reaction where an atom, ion, or molecule loses electrons, while reduction corresponds to the electron gain of an atom, ion, or molecule.
In an oxidation-reduction reaction two simultaneous processes take place, oxidation and reduction.
So, oxidation-reduction (redox) reactions involve the transfer of electrons between chemical species. They are also called electron transfer reactions since the particle that is exchanged is the electron.
In this case:
Zn(s) ⇒ Zn²⁺(aq) + 2 e⁻
2 Ag⁺ (aq) + 2 e⁻ ⇒ 2 Ag(s)
So, zinc metal loses two electrons to form the zinc(II) ions, while the two silver ions each gain one electron to form two silver metal atoms.
Then, Zn is a reducing agent (The reducing agent is the one that provides the electrons, oxidizing itself), AgNO3 is an oxidizing agent (The oxidizing agent is the one that traps the electrons, reducing itself).
Finally, you can see that <u><em>2 electrons are transfered in this reaction.</em></u>
Answer:
1.73 atm
Explanation:
Given data:
Initial volume of helium = 5.00 L
Final volume of helium = 12.0 L
Final pressure = 0.720 atm
Initial pressure = ?
Solution:
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ × 5.00 L = 0.720 atm × 12.0 L
P₁ = 8.64 atm. L/5 L
P₁ = 1.73 atm
Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)