Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 
Answer:
D
Explanation:
The sample must contain impurity that is lower in atomic mass to sodium and since potassium has higher atomic mass to sodium, the answer is the sample contains NaCl and LiCl. We are sure already that the sample is not pure which rules out option a and option b contains sodium iodide which cannot contribute to the increase in chlorine
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
The valence electrons are as follows for these groups of elements:
Halogen- SEVEN (halogens are group 7 elements that need one electron for the octet rule to be achieved)
Alkali Metals - ONE (these are group one elements that lose a single electron to form an octet and cation)
Alkaline Earth Metals - TWO (group two elements that lose two electrons to form 2+ cations)
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>