KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Answer : Option C) Atomic Size
Explanation : The atomic radius of the elements is found to be decreasing if we go from left to right in the modern periodic table. Accordingly,
increases as the number of shielding electrons present in the atomic nucleus of the periodic elements which lies in the same row remains constant while the number of protons in each atomic shell increases.
The effective nuclear charge
of an atom is defined as the net positive charge which is felt by the valence electron of the atomic element.
When
is observed to decrease, it is seen that the atomic radius grows in size. So, it explains the inverse relationship between both. This phenomenon occurs, because there is more screening of the electrons from the nucleus taking place, which is observed due to decrease the attraction between the electron and the nucleus.
Hey there!
Molar mass N2 = 28.01 g/mol
Therefore:
28.01 g N2 -------------- 6.02*10²² molecules N2
( mass N2 ?? ) ----------- 25,000 molecules N2
mass N2 = ( 25,000 * 28.01 ) / ( 6.02*10²³ )
mass N2 = 700250 / 6.02*10²³
mass N2 = 1.163*10⁻¹⁸ g
Hope that helps!
Answer ;
-An element is a substance containing only one type of atom, for example; H2 or 02 (consisting of atoms that all have the same number of protons).
-Microscopic, single atom of that element
-Macroscopic, sample of that element large enough to weigh on a balance
- A substance that cannot be broken down chemically; e.g; sodium metal,
Explanation;
-An element is a substance whose atoms all have the same number of protons: another way of saying this is that all of a particular element's atoms have the same atomic number. Elements are chemically the simplest substances and hence cannot be broken down using chemical reactions.
-An element is uniquely determined by the number of protons in the nuclei of its atoms.