Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
D
Explanation:
We can use the mole ratio to calculate the partial pressure. The total number of moles is 0.2 + 0.2 + 0.1 = 0.5 moles
Now, we know that the mole fraction of the argon gas would be 0.2/0.5
The partial pressure is as follows. To calculate this, we simple multiply the number of moles by the total pressure.
0.2/0.5 * 5 = 1.0/0.5 = 2.00atm
D
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Neon<span> is a rare inert </span>noble gas<span> and is</span><span> colorless and odorless </span><span>with about two-thirds the density of air. It </span><span>is chemically </span>inert <span>and does not form uncharged chemical compounds.</span>