Answer:
1 electron is involved.
Explanation:
Hello,
In redox reactions, when therer's the necessity to know the involved equivalents, they equal the number of transferred electrons, in this case, since one equivalent is stated, one electron is transferred (involved).
Best regards.
The molar mass of NH3
N = 14
H3 = 3
total = 17
The fraction of nitrogen is 14/17
So 14/17 x 125 = 102.94g
Answer:
The answer is
<h2>57.0 mL</h2>
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

From the question
mass of ice = 52.3 g
density = 0.917 g/cm³
The volume is

We have the final answer as
<h3>57.0 mL</h3>
Hope this helps you
If collision between molecules is very gentle the molecules are more likely to bound without reaction
collision is process in which molecules come together or collide with one another.Molecules must collide with sufficient energy so that chemical bond can break. In addition for collision to occur there must have favorable orientation.
The answer is (3) An electron in the third shell has more energy than an electron in the second shell. The energy of electron will increase when number of shell increase.