Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer and Explanation:
1. Arrhenius Theory which describes the concept protonic. The substance that gives H+ ions when diluted in water is called as an acid (e.g. HCl) and the substance that dissociates OH-ions whenever it is diluted in water is called as the base (e.g. NaOH)
on the other hand
Bronsted Lowery Theory describes the concept of a proton donor-acceptor. The proton-donating species is an acid and the proton-accepting species is known as a base.
2. The Chemical name and nature of acid is shown below:-
Nature Chemical Name
a. HCl Acidic Hydrochloric Acid
b. KOH Basic Potassium hydroxide
c. HNO Acidic Nitric Acid
d. Mg(OH)2 Basic Magnesium hydroxide
<span>The instructor should be questioned to see if the filtrate is able to be recycled. This precipitate can contaminate the filtrate, rendering it useless for repeated experiments. If it is able to be recycled, a second pass through the filter might be required to remove the precipitate.</span>
An example.
water is H2O
2 hydrogen, 1 oxygen
so the number to the right means how much of what is on the left.
so it looks like 2, because C2, but look at the 3 at the beginning. that means
3 (c2h4)
so 6 carbons, 12 hydrogen
the ratio of c2 to h4 doesn't change it's always 1:2.
but the 3 at the front is a different number relating to how much you have