Answer:
Please see the complete formt of the question below
Chlorine gas can be made from the reaction of manganese dioxide with hydrochloric acid.
MnO₂(s) + HCl(aq) → MnCl₂(aq) + H₂O(l) + Cl₂(g)
According to the above reaction, determine the limiting reactant when 5.6 moles of MnO₂ are reacted with 7.5 moles of HCl.
The answer to the above question is
The limiting reactant is the MnO₂
Explanation:
To solve this, we note that one mole of MnO₂ reacts with one mole of HCl to produce one mole of MnCl₂, one mole of H₂O and one mole of Cl₂
Molar mass of MnO₂ = 86.9368 g/mol
Molar mass of HCl = 36.46 g/mol
From the stoichiometry of the reaction, 5.6 moles of MnO₂ will react with 5.6 moles of HCl to produce 5.6 moles of H₂O and 5.6 moles of Cl₂
However there are 7.5 moles of HCL therefore there will be an extra 7.5-5.6 or 1.9 moles of HCl remaining when the reaction is completed
Answer:
The limiting reactant is KOH.
Explanation:
To find the limiting reactant we need to calculate the number of moles of each one:
<u>Where</u>:
η: is the number of moles
m: is the mass
M: is the molar mass
Now, we can find the limiting reactant using the stoichiometric relation between the reactants in the reaction:

We have that between MnO₂ and KOH, the limiting reactant is KOH.

Similarly, we have that between O₂ and Cl₂, the limiting reactant is Cl₂.
Now, the limiting reactant between KOH and Cl₂ is:

Therefore, the limiting reactant is KOH.
I hope it helps you!
<span>Since the diploid number of mosquitoes is six, that means that there are 6 chromosomes in every somatic (non-reproductive) cell,including the cells that make up the stomach.The six chromosomes represent two three-chromosome sets the mosquito received one set of three chromosomes from the egg cell of the mother and a similar set of three chromosomes from the sperm cell of the father.</span>
Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
Answer : The percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation : Given,
Ideal pressure (true value) = 49.3 atm
Real pressure (measured value) = 47.3 atm
The formula used to calculate percent difference is :
Percent difference = 
Percent difference = 
Percent difference = 4.06 %
Therefore, the percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.