Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Answer:
Supervision of weights and measures promotes accurate measurements of goods and services to ensure that everybody gets a fair trade in the marketplace. Not so coincidentally it also is a deterrent to ensure that traders are being honest in their trade practises.
Explanation:
Answer:
(a) 0.22 mol Cl₂ and 15.4g Cl₂
(b) 2.89.10⁻³ mol O₂ and 0.092g O₂
(c) 8 mol NaNO₃ and 680g NaNO₃
(d) 1,666 mol CO₂ and 73,333 g CO₂
(e) 18.87 CuCO₃ and 2,330g CuCO₃
Explanation:
In most stoichiometry problems there are a few steps that we always need to follow.
- Step 1: Write the balanced equation
- Step 2: Establish the theoretical relationship between the kind of information we have and the one we are looking for. Those relationships can be found in the balanced equation.
- Step 3: Apply conversion factor/s to the data provided in the task based on the relationships we found in the previous step.
(a)
Step 1:
2 Na + Cl₂ ⇄ 2 NaCl
Step 2:
In the balanced equation there are 2 moles of Na, thus 2 x 23g = 46g of Na. <u>46g of Na react with 1 mol of Cl₂</u>. Since the molar mass of Cl₂ is 71g/mol, then <u>46g of Na react with 71g of Cl₂</u>.
Step 3:


(b)
Step 1:
HgO ⇄ Hg + 0.5 O₂
Step 2:
<u>216.5g of HgO</u> form <u>0.5 moles of O₂</u>. <u>216.5g of HgO</u> form <u>16g of O₂</u>.
Step 3:


(c)
Step 1:
NaNO₃ ⇄ NaNO₂ + 0.5 O₂
Step 2:
<u>16g of O₂</u> come from <u>1 mol of NaNO₃</u>. <u>16g of O₂</u> come from <u>85g of NaNO₃</u>.
Step 3:


(d)
Step 1:
C + O₂ ⇄ CO₂
Step 2:
<u>12 g of C</u> form <u>1 mol of CO₂</u>. <u>12 g of C</u> form <u>44g of CO₂</u>.
Step 3:

[/tex]
(e)
Step 1:
CuCO₃ ⇄ CuO + CO₂
Step 2:
<u>79.5g of CuO</u> come from <u>1 mol of CuCO₃</u>. <u>79.5g of CuO</u> come from <u>123.5g of CuCO₃</u>.
Step 3:

Answer:
1. Galvanic oxidation. Example is the corrosion of aluminium wires when in contact with copper wires under wet conditions.
2. Rainwater or Damp/moist air
3. Chromium-plated steel screws or stainless steel screws or galvanized steel screws
Explanation:
1. Galvanic oxidation or corrosion occurs when two different metals with different electrode potentials are brought into contact with each other by means of an electrolyte (usually a aqueous solution), such that a redox reaction occurs leading to one metal with the more negative electrode potential (the anode) becoming oxidized, while the other less negative potential (the cathode) is reduced.
In order for galvanic corrosion to occur, three elements are required.
i. Two metals with different corrosion potentials (anode and cathode)
ii. Direct metal-to-metal electrical contact
iii. A conductive electrolyte solution (e.g. water) must connect the two metals on a regular basis.
For example oxidation (corrosion) of aluminium wires when in contact with copper wire under wet conditions.
2. The most likely electrolyte will be rainwater containing dissoved solutes (if the panel is in an exposed part of the house) or damp/moist air.
3. From the table, the most likely screw will be chromium-plated steel screws or stainless steel (made of iron and nickel) screws or galvanized steel (zinc-plated) screws.
All these possible screw components have a more negative electrode potential than copper. Thus they will serve as the anode in a galvanic oxidation with copper.