Answer:
Explanation:
A carbon-12 atom has a mass defect of 0.09564 amu. What is its nuclear binding energy? Round to 3 significant figures. x 10 J per carbon-12 atom
First use the formula;
1 amu =934 MeV
therefore 0.09564 will have
934 x 934
= 89.3 MeV
Answer:
Hydrogen, H_2
Explanation:
mass of each gas is 10.0 g
number of mole = mass/ molar mass
number of moles is directly proportional to volume at constant temp and pressure
this implies that the volume is inversely proportional to molar mass. And Among all the gases in periodic table the molar mass of Hydrogen is the least.
molar mass of H2=2 g/mol
Since, H2 has minimum molar mass then for the same mass of the gases Hydrogen will have maximum volume.
The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>