A net worth: $79.0 billion.
Value of stock : $3.20 billion.
New net worth:
$79.0 + $3.20 = $82.20 billion = $82.20 * 10^9 = $8.20 * 10^10
Answer:
1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]
Explanation:
Based in the reaction:
Ca₁₀(PO₄)₆(OH)₂(s) ⇄ 10Ca²⁺(aq) + 6PO₄³⁻(aq) + 2OH⁻(aq)
Solubility product, ksp, is defined as:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [PO₄³⁻]⁶ [OH⁻]²
From 1 mole of hydroxyapatite are produced 10 moles of Ca²⁺ and 6 moles of PO₄³⁻. That means moles of PO₄³⁻ are:
6/10 Ca²⁺ = PO₄³⁻
Replacing in ksp formula:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [OH⁻]²
As [OH⁻] is 2.50x10⁻⁶M and ksp is 2.34x10⁻⁵⁹:
2.34x10⁻⁵⁹ = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [2.50x10⁻⁶]²
3.744x10⁻⁴⁸ = 0.046656[Ca²⁺]¹⁶
<em />
<em>1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]</em>
<em />
I hope it helps!
Answer:
Each specific property of motif and domain is explained.
Explanation:
Domain;
- May retain a 3D structure when separated from rest of the protein.
- Unit of tertiary structure because alpha helix and beta sheets are units of secondary structure.
- Stable globular units like pyruvate kinase
- May be distinct functional units in a protein
Motif;
- Repetetive supersecondary structure because they contain cluster of secondary structure.
- Beta Alpha Beta unit is an example of motif
- Clusters of secondary structure
Both Motif and Domain;
- Stabilized by hydrophobic interactions like hydrogen bonding stabilize the both.
- Depends on primary structure like the arrangement of amino acid in polypeptide chain determine the secondary and tertiary structure of proteins.
<u>Answer:</u> The below calculations proves that the rate of diffusion of
is 0.4 % faster than the rate of diffusion of 
<u>Explanation:</u>
To calculate the rate of diffusion of gas, we use Graham's Law.
This law states that the rate of effusion or diffusion of gas is inversely proportional to the square root of the molar mass of the gas. The equation given by this law follows the equation:

We are given:
Molar mass of 
Molar mass of 
By taking their ratio, we get:


From the above relation, it is clear that rate of effusion of
is faster than 
Difference in the rate of both the gases, 
To calculate the percentage increase in the rate, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:

The above calculations proves that the rate of diffusion of
is 0.4 % faster than the rate of diffusion of 
How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)