Answer: The total pressure of air in lungs of an individual is 760.28 mm Hg
Explanation:
According to Dalton's law, the total pressure is the sum of individual pressures.

Given :
=total pressure of gases = ?
= partial pressure of oxygen = 100 mm Hg
= partial pressure of nitrogen = 573 mm Hg
= partial pressure of Carbon dioxide = 0.053 atm = 40.28 mm Hg(1 atm = 760 mmHg)
= partial pressure of water vapor = 47 torr = 47 mm Hg (1torr=1 mm Hg)
putting in the values we get:
Thus the total pressure of air in lungs of an individual is 760.28 mm Hg
Assuming that the change of volumen was done at constant pressure and the quantity of gas did not change, you use Charles' Law of gases, which is valid for ideal gases:
V / T = constant => V1 / T1 = V2 / T2 => V1 = [V2 / T2] * T1.
Now plug in the numbers ,where T1 and T2 have to be in absolute scale.
T1 = 38.1 + 273.15 K = 311.25K
T2 = 15.0 + 273.15 K = 288.15K
V1 = 4.5L * 311.25K / 288.15 K = 4.86L.
Answer: 4.86
Answer:
Explanation:
When filling a burette for a titrant, adjust the burette so that the opening is near or below the eye leve preferably over the sink.
Then, use a funnel to add the titrant into the burette.
The titrant should be filled almost to the zero mark.
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).