Answer;
1.6 kg.
Solution;
The density is 1.36 g/ml;
The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml
Mass is given by; density × volume;
= 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
1. Make a Prediction
2. Fill both beakers with water
3. Dissolve salt in one of the beakers
4. Place both in the freezer and observe
5. Write a report
(Always make the prediction first! That's a hypothesis!)
The wording makes this question difficult, but HCl is found in stomach acid. Hope this helps!
Answer:
There are 0.09996826 moles per liter of the solution.
Explanation:
Molar mass of HNO3: 63.02
Convert grams to moles
0.63 grams/ 63.02= 0.009996826
Convert mL to L and place under moles (mol/L)
100mL=0.1 L
0.009996826/0.1= 0.09996826 mol/L