Answer:
The quantity of heat lost by the surroundings is 258,5J
Explanation:
The dissolution of salt XY is endothermic because the water temperature decreased.
The total heat consumed by the dissolution process is:
4,184 J/g°C × (75,0 + 1,50 g) × 0,93°C = 297,7 J
This heat is consumed by the calorimeter and by the surroundings.
The heat consumed by the calorimeter is:
42,2 J/°C × (0,93°C) = 39,2 J
That means that the quantity of heat lost by the surroundings is:
297,7J - 39,2J = <em>258,5 J</em>
I hope it helps!
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
Answer : The combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
Explanation :
Combustion reaction : It is defined as the reactions in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide and water.
The chemical equation of combustion reaction is:

The combustion reaction is also a redox reaction.
Redox reaction or Oxidation-reduction reaction : It is defined as the reaction in which the oxidation and reduction reaction takes place simultaneously.
Oxidation reaction : It is defined as the reaction in which a substance looses its electrons. In this, oxidation state of an element increases. Or we can say that in oxidation, the loss of electrons takes place.
Reduction reaction : It is defined as the reaction in which a substance gains electrons. In this, oxidation state of an element decreases. Or we can say that in reduction, the gain of electrons takes place.
The combustion reaction is also a redox reaction in which the carbon shows oxidation by the addition of oxygen or removal of hydrogen and oxygen shows reduction by the addition of hydrogen or removal of oxygen.
Hence, the combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>