42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Answer:
21.16 MPa
Explanation:
Partial pressure of oxygen = 5.62 MPa
Total gas pressure = 26.78 MPa
But
Total pressure of the gas= sum of partial pressures of all the constituent gases in the system.
This implies that;
Total pressure of the system = partial pressure of nitrogen + partial pressure of oxygen
Hence partial pressure of nitrogen=
Total pressure of the system - partial pressure of oxygen
Therefore;
Partial pressure of nitrogen= 26.78 - 5.62
Partial pressure of nitrogen = 21.16 MPa
Answer : The partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
Explanation:
According top the Henry's Law, the concentration of a gas in a liquid is directly proportional to the partial pressure of the gas.


is Henry's constant.
or,

where,
= initial concentration of gas = 
= final concentration of gas = 
= initial partial pressure of gas = 0.78 atm
= final partial pressure of gas = ?
Now put all the given values in the above formula, we get the final partial pressure of the gas.


Therefore, the partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=