A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.
Answer:
The partial pressure of SO₃ is 82.0 atm
Explanation:
The equilibrium constant Kp is equal to <em>the equilibrium pressure of the gaseous products raised to the power of their stoichiometric coefficients divided by the equilibrium pressure of the gaseous reactants raised to the power of their stoichiometric coefficients</em>.
For the reaction,
2 SO₂(g) + O₂(g) → 2 SO₃(g)
![Kp = 0.345 = \frac{(pSO_{3})^{2} }{(pSO_{2})^{2} \times pO_{2} }\\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (pSO_{2})^{2} \times pO_{2} } \\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (35.0)^{2} \times 15.9 } \\pSO_{3} = 82.0 atm](https://tex.z-dn.net/?f=Kp%20%3D%200.345%20%3D%20%5Cfrac%7B%28pSO_%7B3%7D%29%5E%7B2%7D%20%7D%7B%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%2835.0%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%2015.9%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%2082.0%20atm)
Following reaction is involved in present system:
2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + K2SO4 + 5O2 + 8H2O
From the above balance reaction, it can be seen that 2 moles of KMnO4 is consumed for every 5 moles of H2O2.
Now, percent by mass of hydrogen peroxide in the original solution can be estimated as follows:
percent by mass =

∴percent by mass =

= 4 %
Answer:
0.0847M is molarity of sodium hydrogen citrate in the solution
Explanation:
The 2.0%(w/v) solution of sodium hydrogen citrate contains 2g of the solute in 100mL of solution. To find the molarity of the solution we need to convert the mass of solute to moles using molar mass and the mL of solution to Liters because molarity is the ratio between moles of sodium hydrogen citrate and liters of solution.
<em>Moles Na2C6H6O7:</em>
<em>Molar Mass:</em>
2Na: 2*22.99g/mol: 45.98g/mol
6C: 6*12.01g/mol: 72.01g/mol
6H: 6*1.008g/mol: 6.048g/mol
7O: 7*16g/mol: 112g/mol
45.98g/mol + 72.01g/mol + 6.048g/mol + 112g/mol = 236.038g/mol
Moles of 2g:
2g * (1mol / 236.038g) = <em>8.473x10⁻³ moles</em>
<em />
<em>Liters solution:</em>
100mL * (1L / 1000mL) = <em>0.100L</em>
<em>Molarity:</em>
8.473x10⁻³ moles / 0.100L =
<h3>0.0847M is molarity of sodium hydrogen citrate in the solution</h3>
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0