Answer:
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
A mixture of three gases has a total pressure of 1380 mm Hg (=1.81579 atm) at 298 K
Moles of CO2 = 1.27 moles
Moles of CO = 3.04 moles
Moles of Ar = 1.50 moles
<u>Step 2:</u> Calculate total number of moles
Total number of moles = n(CO2)+ n(CO)+ n(Ar) = 1.27 mol+ 3.04 mol+ 1.50 mol = 5.81 moles
<u>Step 3:</u> Calculate mol fraction Ar
Mol fraction Ar = 1.50 mol/5.81 mol = 0.258
<u>Step 4</u>: Calculate partial pressure
1380 mm Hg * 0.258 moles Ar = 356.04 mm Hg = 0.4685 atm
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
The new volume at standard pressure of 1 atm is 21294 liters.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the gas V1 = 338 liters
initial pressure on the gas P1 = 63 atm
standard pressure as P2 = 1 atm
Final volume at standard pressure V2 =?
The data given shows that Boyle's law equation is to used:
P1V1 = P2V2
rearranging the equation to calculate V2,
V2 = 
Putting the values in the equation:
V2 = 
= 21294 L
as the pressure on the gas is reduced to 1 atm the volume of the gas increased incredibly to 21294 litres.
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole
Answer:
The carbons of the acetyl group oxidize which generate CO2, and in turn H2O.
Explanation:
The pyruvic acid that is generated during glycolysis enters the mitochondria. Inside this organelle, the acid molecules undergo a process called oxidative decaborxylation in which an enzyme of several cofactors is involved, one of which is coenzyme A. Pyruvic acid is transformed into an acetyl molecule and these are been introduced to the begining of the Krebs Cycle where the acetyl-group (2C) from acetyl-CoA is transferred to oxaloacetate (4C) to produce citrate (6C). As the molecule cycles the two carbons of the acetyl oxidize and are released in the form of CO2. Then the energy of the Krebs cycle becomes sufficient to reduce three NAD +, which means that three NADH molecules are formed. Although a small portion of energy is used to generate ATP, most of it is used to reduce not only the NAD + but also the FAD which, if oxidized, passes to its reduced state, FADH2
Answer:
1000000000000
Explanation:
I dunow sorryyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!! lollll !!!!!!!!!!!?!! I need the pickture of your questions