Answer:
The pressure 10,000 m below the surface of the sea is 137.14 MPa.
The density 10,000 m below the surface of the sea is 2039 kg/m3
Explanation:
P0 and ρ0 are the pressure and density at the sea level (atmosferic condition). As the depth of the sea increases, both the pressure and the density increase.
We can relate presure and density as:

Rearranging

With this equation, we can calculate P at 10,000 m below the surface:

The density at 10,000 m below the surface of the sea is

To solve this problem we will use the following equation:
w = (m of solute) / (m of solution)
w - percentage
It is necessary to mention here that mass of solution is a sum of the mass of solute and mass of water.
<span>w = mass CaCl2/(mass of water + mass of CaCl2)
</span>
mass of water = x
0.35 = 36 / (x + 36)
0.35 × (x + 36) = 36
0.35x + 12.6 = 36
0.35x = 23.4
x = 66.86 g of water is necessary
It is a geothermal power plant
Hello there!
Your question is asking: <span>Which environmental factor could lead to a decrease in genetic variation in a population of tuna?
The correct answer is B. An increase in pollution </span>
Answer:
There are
17.01
Explanation:
The chemical formula for calcium phosphate is
Ca
3
(PO
4
)
2
. This means that in one mole of calcium phosphate, there are three calcium ions and two phosphate ions.