<span>0.925 grams if using hydrochloric acid in the reaction.
0.462 grams if using sulfuric acid in the reaction.
0.000 grams if using nitric acid in the reaction.
Assuming you're using HCl or a similar acid for this reaction, the equation for the reaction is:
Zn + 2 HCl ==> ZnCl2 + H2
So each mole of zinc used, produces 1 mole of hydrogen gas, or 2 moles of hydrogen atoms. So we need to look up the atomic weights of both zinc and hydrogen.
Atomic weight zinc = 65.38
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Moles zinc = 30.0 g / 65.38 g/mol = 0.458855919 mol
Since we produce 2 moles of hydrogen atoms per mole of zinc, multiply by 2 and the atomic weight of hydrogen to get the mass of hydrogen produced. So
0.458855919 * 2 * 1.00794 = 0.92499847 grams.
Rounding to 3 significant figures gives 0.925 grams.
To show the assumption of the acid used, the balanced equation for sulfuric acid would be
Zn2 + H2SO4 ==> Zn(SO4)2 + H2
Which means that for every mole of zinc used, 1 mole of hydrogen gas is generated (half that produced via hydrochloric acid).
If nitric acid were used, the reaction is
4Zn + 10HNO3 ==> 4Zn(NO3)2 + N2O + 5H2O
Which means that NO hydrogen gas is generated.
The only justification for assuming hydrochloric acid is used is that it's a fairly common acid that's easy to obtain. But as shown above with 2 alternative acids, the amount of hydrogen gas generated is very dependent upon the exact chemical reaction occurring and asking "How many grams of hydrogen are produced if 30.0 g of zinc reacts?" is a rather silly question unless you specify EXACTLY what the reaction is.</span>
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂
Answer:
The correct statements are given below
Explanation:
b Enoyl CoA isomerase an enzyme that converts cis double bonds to trans double bonds in fatty acid metabolism,bypasses a step that reduces Q,resulting in the higher ATP yield.
c Even chain fatty acids are oxidized to acetyl CoA in the beta oxidation pathway.
f The final round of beta oxidation foe a 13 carbon saturated fatty acid yields acetyl CoA and propionyl CoA a three carbon fragment.