193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
<span>The answer to this question would be: (3) The ice cube gains heat energy and the water loses heat energy.
Based on the law of conservation of energy, the energy in an isolated system should be constant. If something receives energy, other must be losing energy. The option 1 and 2 definitely false because the total energy is not constant.
In this case, the ice should have lower heat energy, so the ice should be the one who receives energy from the water</span>
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



This is an incomplete question, the table is attached below.
Answer : The correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
Explanation :
As we know that the intermolecular force of attraction play an important role in the interaction of solute-solute, solute-solvent and solvent solvent solution.
In the solution A, the solute-solute and solvent-solvent interactions are weak. So, their solute-solvent interaction will be strong. That means, the solution will be more exothermic.
In the solution C, the solute-solute and solvent-solvent interactions are strong. So, their solute-solvent interaction will be weak. That means, the solution will be more endothermic.
Thus, the correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.