The molarity of a solution equals to the mole number of the solute/the volume of the solution. For NH4Br, we know that the mole mass is 98. So the molarity is (14/98) mol /0.15 L=0.95 mol/L.
Answer:
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Explanation:
Preparation of NaCl solution in 250.0 ml volumetric flask:
Add the weighed NaCl directly to volumetric flask and add small amount of water to it and mix it will until all NaCl gets dissolved( if not add small water amount of water more)
After dissolving NaCl add the water upto the mark.
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Answer:
Installing new technology, such as scrubbers, in factories will decrease their harmful emissions. This helps improve the safety of the surrounding community and the workers. But this technology is expensive and requires time and effort to install.
Explanation:
Hope this helped :)
Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%
Answer:
n NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
Explanation:
balanced reaction:
- 2 NaHCO3(s) + H2SO4(ac) ↔ Na2SO4(ac) + 2 CO2(g) + 2 H2O(l)
- assuming a concentration of H2SO4 6M....normally worked in the lab
⇒ n H2SO4 = 8 E-4 L * 6 mol/L = 4.8 E-3 mol H2SO4
according to balanced reaction, we have that for every mol of H2SO4 there are two mol of NaHCO3 ( sodium bicarbonate)
⇒ mol NaHCO3 = 4.8 E-3 mol H2SO4 * ( 2 mol NaHCO3 / mol H2SO4 )
⇒ ,mol NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
So 9.6 E-3 mol NaHCO3, are the minimun moles necessary to neutralize the acid.