The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
The balanced chemical reaction is written as:
4Al + 3O2 = 2Al2O3
To determine the mass of oxygen gas that would react with the given amount of aluminum metal, we use the initial amount and relate this amount to the ratio of the substances from the chemical reaction. We do as follows:
moles Al = 16.4 g ( 1 mol / 26.98 g ) = 0.61 mol Al
moles O2 = 0.61 mol Al ( 3 mol O2 / 4 mol Al ) = 0.46 mol O2
mass O2 = 0.46 mol O2 ( 32.0 g / mol ) = 14.59 g O2
Therefore, to completely react 16.4 grams of aluminum metal we need a minimum of 14.59 grams of oxygen gas.
Answer:
293.15 K.
Explanation:
It is given that, the room temperature is 20 degrees Celsius.
We need to convert this temperature into kelvin.
The conversion from degrees Celsius to Kelvin is as follows :

We have, 
So,

So, the room temperature is 293.15 kelvin.