Binding energy is the energy needed to emit the electron from the shell. Using the formula below to compute for BE. Binding Energy BE = Energy of photon - Kinetic energy electron
where
Energy proton= 633 keV
KE electron = 606 keV
Binding energy BE = 27 keVThe binding energy of the k subshell is equal to 27 keV.
Answer:
Explanation:
Given parameters:
Initial temperature T₁ = 25.2°C = 25.2 + 273 = 298.2K
Initial pressure = P₁ = 0.6atm
Final temperature = 72.4°C = 72.4 + 273 = 345.4K
Unknown:
Final pressure = ?
Solution:
To solve this problem, we use an adaption of the combined gas law where the volume gas is fixed. This simplification results into:

where P and T are temperatures, 1 and 2 are initial and final temperatures.
Input the parameters and solve;
P₂ = 0.7atm
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character
<span>In order to do this, you have change the alkene into an
alkyne. That is the aim of Br2/CH2Cl2 trailed by NaNH2. The Br2 with form a vic
dihalide (3,4-dibromo octane). Adding of NaNH2 will execute two E2 reactions.
-NH2 will eliminate an H from carbons 3 and 4. This double elimination will make
the alkyne. Then handling the alkyne with H2/Lindlar will form the cis alkene. The
final product will be CIS-3-octene.</span>