Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.
Grams of Phosphorus = 4.14 grams
Grams of white compound = 27.8 grams
Grams of Chlorine would be = 27.8 - 4.14 = 23.66 grams
Calculating moles which would be grams / molar mass
Molar mass of P = 30.97 grams / moles; Molar mass of Cl = 35.45 grams / moles
Moles of Phosphorus = 4.14 grams / 30.97 grams / moles = 0.1337 moles
Moles of Chlorine = 23.66 grams / 35.45 grams / moles = 0.6674 moles
Calculating the ratios by dividing with the small entity
P = 0.1337 moles / 0.1337 moles = 1
Cl = 0.6674 moles / 0.1337 moles = 5
So the empirical formula would be PCl5
Answer:
You will get 5.0 g of hydrogen.
Explanation:
As with any stoichiometry problem, we start with the balanced equation.
Sn
l
+
2HF
→
SnF
2
+
H
2
Moles of H
2
=
2.5
mol Sn
×
1 mol H
2
1
mol Sn
=
2.5 mol H
2
Mass of H
2
=
2.5
mol H
2
×
2.016 g H
2
1
mol H
2
=
5.0 g H
2
Dissociation=k×no of moles
percentage of dissociation=9.0×10^-4×1×100
knowing that x%=x/100,we then say;
x/100=9.0×10^-4×1×100
therefore, x=100×100×9×10^-4×1
x=9
x percentage of dissociation=9%