Answer: The molar concentration of sulfuric acid in the original sample is 1.943 M
Explanation:
To calculate the molarity of acid, we use the equation given by neutralization reaction:

where,
are the n-factor, molarity and volume of acid which is 
are the n-factor, molarity and volume of base which is NaOH.
We are given:

Putting values in above equation, we get:


Now to calculate the molarity of original solution:


Thus the molar concentration of sulfuric acid in the original sample is 1.943 M
Answer:
The answer to your question is P = 1.357 atm
Explanation:
Data
Volume = 22.4 L
1 mol
temperature = 100°C
a = 0.211 L² atm
b = 0.0171 L/mol
R = 0.082 atmL/mol°K
Convert temperature to °K
Temperature = 100 + 273
= 373°K
Formula

Substitution

Simplify
(P + 0.0094)(22.3829) = 30.586
Solve for P
P + 0.0094 = 
P + 0.0094 = 1.366
P = 1.336 - 0.0094
P = 1.357 atm
Answer:
A) coenzyme A
Explanation:
The NADH and FADH₂ are the energy rich molecules which are formed in the processes like glycolysis, TCA cycle and the fatty acid oxidation as they contain pair of electrons which have very high transfer potential.
As a result of the energy produced when these molecules transfer their electrons to the oxygen , ATP is generated by a series of electron carriers which collectively is called electron transport chain (ETC).
<u>The components of chain include Fe–S centers, Non-heme, FMN, coenzyme Q, and cytochromes .
</u>
The energy derived from the transfer of electrons is used to pump the protons across mitochondrial membrane.
As a result, an electrochemical gradient is generated which results in some energy which is then harnessed by the ATP synthase to form ATP.
Sara is taller. 160cm =160 cm while to convert inches to centimeters you just multiply. 60 x 2.54 = 152.4cm which is less than 160 so sara is taller.
Answer:
0.00077 qt
Explanation:
Density -
Density of a substance is given by the mass of the substance divided by the volume of the substance .
Hence , d = m / V
V = volume
m = mass ,
d = density ,
From the question ,
The mass mercury = 100 g
Density of mercury = 13.6 g/cm³ .
Hence , by using the above formula ,and putting the corresponding values , the volume of mercury is calculated as -
d = m / V
13.6 g/cm³ = 100 g / V
V = 7.35 cm³
1 cm³ = 0.001 L
V = 7.35 * 0.001 L = 0.0073 L
Since ,
1 L = 1.06 qt
V = 0.0073* 1.06 qt = 0.0077 qt