Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs
Answer:
She should not have multiplied the nitrogen atom by subscript 2.
Explanation:
Chemical formula:
3(NH₄)₂SO₄
Elements present in given formula:
Nitrogen
Hydrogen
Sulfur
Oxygen
Total number of atoms of elements:
N = 3×1×2 = 6
H = 4×2×3 = 24
S = 1×3 = 3
O = 3×4 = 12
The number nitrogen atoms are six. Elena did mistake by counting the number of nitrogen. She should didn't multiplied the nitrogen atom by subscript 2.