Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%
Answer:
The mass left after 24.6 years is 25.0563 grams
Explanation:
The given parameters are;
The mass of the hydrogen-3 = 100 grams
The half life of hydrogen-3 which is also known as = 12.32 years
The formula for calculating half-life is given as follows;

Where;
N(t) = The mass left after t years
N₀ = The initial mass of the hydrogen-3 = 100 g
t = Time duration of the decay = 24.6 years
= Half-life = 12.32 years

The mass left after 24.6 years = 25.0563 grams.
<span>When two electrical charges, of
opposite sign and equal magnitude, are separated by a distance, a dipole is
established. The size of a dipole is measured by its dipole moment (</span>μμ). Dipole moment is measured in Debye
units, which is equal to the distance between the charges multiplied by the
charge (1 Debye equals 3.34×10−30Cm3.34×10−30Cm). The dipole moment
of a molecule can be calculated by Equation 1.11.1:
μ = qr
where
<span>
<span>μ⃗ μ→ is the dipole moment vector</span>
<span>qiqi is the magnitude of the ithith charge, and</span>
<span>r⃗ ir→i is the vector representing the position
of ithith charge.</span>
</span>
r = μ/q
<span>r = [0.838D(3.34×10−30 C⋅m/ 1D)]/ (1.6×10−19
C) *0.124
</span>
r = 1.41 x10^-10 m
Answer:
The right response will be "Speed".
Explanation:
- Intensive or Individualized physical property becomes found when "speed" seems to be the excrement of either an individual who sits within a closed or contained environment that can hit a person one meter away after sneezing or coughing.
- This measure seems to be "meter per second", its a intense property.
<h3>Answer:</h3>
The state of water is determined solely by the conditions of <u>pressure and temperature</u>.
<h3>Explanation:</h3>
Effect of Temperature:
Temperature has direct effect on the kinetic energy of water molecules. Greater the Temperature greater is the K.E of molecules and lesser is the intermolecular forces between molecules. Therefore, at temperature below 0 °C water exists in solid state, at temperature in between 0 and 100 °C it exists in liquid state and (at sea level) and above 100 °C it exists in vapor state.
Effect of Pressure:
The state of water is also influenced by the external pressure. For example, water can be converted into gas phase by reducing the external pressure (this technique is used in vacuum distillation where solvents are evaporated at temperatures lower than their boiling points) and also, the water can remain in liquid state even above 100 °C if the external pressure is increases (this method is being utilized in daily use pressure cookers).