Answer:
Explanation:
check the attachment for the propose neutral structure for each compound that is consistent with the data.
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Less friction to stop the wheel from turning
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Hello there!
Your question is asking: <span>Which environmental factor could lead to a decrease in genetic variation in a population of tuna?
The correct answer is B. An increase in pollution </span>