Answer:
The reason for the suspicion was because the manner in which iodine reacted chemically as well as its other chemical properties, indicated that it belonged in the same group as chlorine and bromine, while the much heavier tellurium should be placed in the previous group
The suspicion was proved to be correct when the atomic number of tellurium was found to be 52 and that of iodine was found to be 53 by later scientists
Explanation:
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J
D has a total of four significant figures.
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.